Renovace plechové střechy - gumový ochranný nátěr ALFEMA
Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 10 000,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Gumový ochranný nátěr plechové střechy
07.02.2021

Gumový ochranný nátěr plechové střechy

Při použití Tekuté gumy ALFEMA zvládnete renovaci plechové krytiny svépomocí, ale je nutné postupovat v několika krocích:

  • příprava podkladu
  • základový nátěr
  • tekutá guma - detaily
  • tekutá guma celoplošný nátěr

Plechová střecha - Tekutá guma ALFEMA

Primární problém u plechových střech je v tepelné roztažnosti plechu. Klasické, běžně používané barvy vytvrdnou a jejich elasticita je velmi malá, mnohdy žádná. Tím, dříve či později, tvrdá barva neodolá dilatačním změnám rozměrů podkladu způsobených změnami teplot a popraská a neplní pak svoji funkci. V případě, kdy teplotní rozdíly mezi zimním a letním obdobím dosahují běžně 80 stupňů, vzniká u desetimetrového pásu falcované krytiny délkový rozdíl 1 cm (u hliníku 2 cm). Tekutá guma je dlouhodobě, po mnoho let elastická, pružná, kopíruje rozměrové změny podkladního materiálu.

Jdeme na to

Příprava podkladu je velmi důležitá součást renovace a mnohdy je opomíjená, či ledabyle provedená. Důkladná příprava má vliv na celkovou životnost systému ALFEMA.

Nejprve celou střechu očistěte, buď mechanicky (koště, smeták) nebo lépe tlakovou vodou (tzv. wapka, doporučujeme rotační trysku) pro odstranění prachu, mechů, lišejníků, listí, sazí apod., tlakový čistič částečně vezme i nesoudržnou, odlupující se barvu. Na střeše nesmí zůstat žádná špína ani mastnota.

Po základním očištění je vhodné odstranit odlupující se barvu a případná rezavá místa. Staré nesoudržné nátěry je nutné zcela odstranit, doporučujeme kombinaci tlakové vody (wap) a mechanické čištění - nejlépe copánkový hrnkový kartáč v úhlové brusce.

Celou střechu několikrát projít. Postup wap, bruska několikrát opakovat. Tzn. po prvním mytí a broušení opět střechu opláchnout vodou, nechat uschnout a znovu detailně projít s bruskou, pak opět oplach tlakovou vodou.

Dále pokračujte v dočišťovacích pracích odmaštěním střechy, postačuje buď wap s přisáváním saponátu nebo ručně smetákem a roztok saponátu v kýblu, nanést na celou střechu, a opět oplach vodou (wap nebo již jen proud vody s hadice). Nyní již máte povrch připravený pro aplikaci finálního nátěru. Tento postup se nám osvědčil v řadě aplikací. Gumu je možné natírat jen na opravdu dobře připravený povrch, aby se s ním spojila. Čím budete v přípravě pečlivější, tím déle vám bude tekutá guma sloužit. Raději věnujte přípravě jeden den, či odpoledne navíc, nespěchejte.

     V dalším kroku aplikujte podkladový základový nátěr na rezavá místa, nejlépe antikorozní. Tzn. projděte střechu a všude, kde byl rez (nyní již očištěný kartáčem) aplikujte základovou barvu štetcem nebo váleček v případě větších míst. Čím budete v přípravě pečlivější, tím déle vám bude tekutá guma sloužit.

Řešení detailů

V dalším kroku ošetřete všechny detaily na střeše, tzn. zejména falcy, spoje, defekty, prostupy apod. použitím tekuté gumy ve spojení s výztužnou geotextilní páskou (na větší defekty lze použít geotextilii v roli).

Do čerstvého prvního nátěru gumy ponořte geotextilii, tu zapracujte štětcem / válečkem, aby přilnula k podkladu a na geotextilii aplikujte další vrstvu gumy, aby byla prosycena. Takto projděte celou střechu a zagumujte všechna problémová místa. Pro tyto detaily je spotřeba tekuté gumy cca 2 kg/m2 (ve spojení z geotextilií).

Nyní již máte celou plochu připravenu, vyřešeny všechny detaily a potenciálně problémová místa a můžeme přikročit k celoplošnému nátěru / nástřiku.

Finální nátěr

Po vyschnutí (např. druhý den) aplikujte finálním celoplošný nátěr. Samozřejmě zkontrolujte, jaké má být v následujících hodinách a dnech počasí, aby se vám náterový materiál nezničil a nepřišel v niveč.

Tekutá guma se nanáší válečkem, štětcem, případně airless technikou, díky čemuž vznikne jednolitý povrchový film. Výsledná funkčnost je stejná jak při práci válečkem nebo nástřikem, je u airless stříkání je postup několikrát rychlejší a povrch je pohledově hezčí, než při použití mechanického nářadí, ale funkčně jsou si oba způsoby rovné.

Nátěr provádějte min. ve dvou a více vrstvách, aby celkově bylo na rovné ploše min. 1 kg/m2 (tzn. 2 nátěry po 0,5 kg/m2 nebo více tenších nátěrů) Nejlépe postupovat tak, že dle plochy střechy si připravíte materiál (na 100m2 100kg) a budete natírat tolikrát, až je vše spotřebováno. Tak bude mít nátěr správnou tloušťku a dodá povrchu střechy očekávanou ochranu.

Nyní je již renovace hotová a bude vám střecha s Tekutou gumou ALFEMA mnoho let sloužit.

Postup zde uvedený není přesný návod, pouze doporučený postup, vždy je nutné zvážit konkrétní podmínky, druh a stáří podkladu, klimatické a další okolnosti mající vliv na vhodnost použití materiálu. Každý uživatel je povinen přesvědčit se o vhodnosti použití produktu ve svých podmínkách vlastními zkouškami. 

Doporučený materiál

Tekutá guma šedá

                   

Tekutá guma bordó

                   

Tekutá guma antracitová

                   

Zvýhodněné sady tekuté gumy

                        

Výztužná geotextilní páska

                     

Aplikační nářadí

                         

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Novinky do emailu
           
 
Sledujte nás
      
Copyright 2002 - 2022 © Všechna práva vyhrazena.