Tekutá guma ALFEMA BLOG - renovace střechy z asfaltových šindelů
Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 10 000,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Renovace šindelové střechy - jak na to?
07.03.2019

Renovace šindelové střechy - jak na to?

Složení asfaltového šidele

Složením a způsobem výroby se asfaltové šindele velmi přibližují hydroizolačním pásům. Základem je nosná vložka ze skelného vlákna a na ni je za horka oboustranně nanesena asfaltová hmota. Síla asfaltové vrstvy je určitým měřítkem kvality šindele. Kvalitnější šindele jsou vylepšeny přídavkem modifikátoru do asfaltové vrstvy, což zlepší odolnost vůči nízkým teplotám, zvýší pružnost. Asfaltové střešní šindele mají mít tloušťku minimálně 3 mm. Na horní stranu se ve výrobě nanáší ochranný posyp, který je tvořen drcenou břidlicí nebo keramickým granulátem. Vytváří ochranou asfaltové hmoty proti UV záření, další funkce je estetická (na výběr jsou různé barevné kombinace).

Střecha z asfaltových šindelů může v průběhu času způsobovat majiteli problémy zapříčiněné stárnutím šindelů, na kterém se podílí především UV záření a dále opakované zmrznutí vlhkosti v povrchu materiálu. Tomu všemu lze zabránit renovačním nátěrem.

Životnost střechy s asfaltových šindelů lze značně prodloužit včasným nátěrem vhodnou nátěrovou hmotou. Vzhledem ke složení materiálu asfaltových šindelů (asfalt je pružný a "měkký") není vhodná nátěrová hmota, která je po vyschnutí tvrdá a navíc nanášená v tenkých aplikačních tloušťkách, tzn. klasické nátěrové hmoty, byť jsou i určeny na střechy. Tenkou vrstvou není možné vytvořit na povrchu celistvou odolnou membránu proti zatékání vody. Tekutá guma ALFEMA je trvale pružná, UV odolná hydroizolační hmota a proto je velice vhodná pro renovační nátěry asfaltových šindelů, které neustále na střeše pracují a pružnost naneseného materiálu je zásadní pro dlouhodobou životnost. Navíc silnou celistvou membránu pro izolaci zatékající střechy není možné jinými dostupnými materiály vytvořit. Dodávána je v barevných odstíench: šedá, bordó, písková, černá, bílá.

Jak na to

Před nátěrem je nutné střechu řádně očistit, nejlépe tlakovou vodou. Není nutné mít obavy z poškození od vysokotlakého čističe, vše závisí na použitém tlaku a vzdálenosti trysky od povrchu. Po vyschnutí povrch napenetrovat (stavební hloubková penetrace nebo nanopenetrace).
     Tekutou gumu je vhodné nanášet ve dvou silných vrstvách. Nátěr se provádí nejlépe válečkem, detaily štetcem. Pokud střechou zatéká, je nutné s Tekuté gumy vytvořit zcela uzavřený povrch, celoplošnou membránu na povrchu šindelů, včetně spojů šindelů. Konce jednotlivých šindelů je vhodné natírat štětcem proti směru sklonu střechy, aby tekutá guma napojení šindelů zaplnila. Viz obrázek 1 níže. Celková spotřena materiálu 1-1,5 kg/m2.
     Pokud střecha nikde nezatéká a chcete jen preventivní nátěr, ať už z důvodu ochrany povrchu šindelů před UV zářením, či z estetického hlediska, postačuje nátěr pouze povrchu jednotlivých šindelů. Viz obrázek 2 níže. Spotřeba i pracnost je tak nižší (cca do 1 kg/m2).


Obrázek 1 - kompletní uzavření povrchu

Obrázek 2 - nátěr povrchu šindelů

 

Pokud jsou na střeše problematická místa, např. přechody šindelů na oplechování, hřeben střechy apod. je vhodné na tato místa použít výztužnou geotextilní pásky prosycenou tekutou gumou (na přechod materiálů nanést gumu, do čerstvé rozvinovat výztužnou pásku např. geotextilní páska šíře 100 mm, zahlazovat štetcem a na povrch nanést další vrstvu gumy). Po vyřešení všech detailů a vyschnutí, pak následuje celoplošný nátěr střechy min. ve dvou silných vrstvách.

Tekutou gumu ALFEMA lze koupit v našem eshopu ZDE.

 


Renovace šindelové střechy

materiál Tekutá guma HB500 Kanada - budova Základní školy - 850 m2

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Novinky do emailu
           
 
Sledujte nás
      
Copyright 2002 - 2022 © Všechna práva vyhrazena.